V dnešní době jsme neustále přetěžováni informacemi, podněty a nároky našeho okolí, v důsledku čehož přestáváme často komunikovat se svým vlastním tělem a odřízneme se od pocitů a tělesných vjemů, od signálů, které nám naše tělo posílá.
Nejčastějšími místy našich obtíží jsou šíje, záda, hrudník nebo bránice a oblast pánve. Důsledkem těchto zatuhnutí je i mělký dech, špatná látková výměna a tím i celkový pokles energie. To může způsobovat migrény, nespavost, dlouhodobou únavu, chronický stres a celkovou nepohodu. Uvolnění vzniklých svalových spasmů pak ovlivňuje i naše vnitřní prožívání a osvobozuje nás.
Biodynamická masáž pracuje s energií, kterou se snaží rozproudit a s uloženými emocemi, které se snaží uvolnit. Startuje sebeozdravné procesy v těle. Je součástí body-psychoterapie. Je dobrou volbou, pokud cítíte, že chcete pracovat s energií, ale nejste zatím otevření pracovat s intimitou.
V neposlední řadě jsou tyto masáže velmi příjemné. Mohou být relaxační nebo vitalizující. Budete po nich cítit úlevu a nárůst energie. Série masáží dokáže přinést změny do života, uvolnění i změnit postoj těla.
Kdy nejsou Biodynamické masáže vhodné?
· vysoký krevní tlak
· kardiovaskulární onemocnění
· horečnaté stavy, akutní záněty
Délka ošetření je orientační, záleží na vaší potřebě, co se během masáže a konzultace otevře a bude potřebovat dokončit. V případě celotělové masáže počítejte s časem cca 90-120 minut, u masáže částečné je pak celková doba cca do 60 minut. Cena služby viz aktuální ceník.
Doporučení:
Po biodynamické masáži je vhodné dopřát si klid, dostatečný čas a prostor pro to, aby mohly v těle nabuzené procesy probíhat. Je-li to možné, neplánujte si nic důležitého ani namáhavého (alespoň 30-60 minut po masáži, ale čím déle, tím lépe pro vás). Bezprostředně po masáži se můžete cítit nesoustředěně, pociťovat mírnou i větší euforii, pocity radosti a lehkosti nebo naopak únavu. Mohou se uvolnit i pocity smutku, vzteku atd., které byly spojeny s napětím v těle. Vše, co po biodynamické masáži přijde, je žádoucí součástí regeneračního procesu, tak si na ně (a na sebe) udělejte čas. Přijměte vše, co přichází, a dopřejte si vše, co Vaše tělo a duše potřebují. Vnímejte sebe a své pocity a potřeby a využijte tuto jedinečnou příležitost kontaktu se sebou samým.
Upozornění:
V některých vzácných případech může i nevinná biorelease masáž odstartovat nečekaně hluboký transformační proces. Ten se může projevovat jako dočasné zhoršení vašeho psychického či fyzického stavu, které předchází jeho zlepšení. Někdy je tento stav krátkodobý a přechodný, jindy si může vyžádat vaši trvalejší pozornost, případně zpracování u dalšího odborníka, ať už z řad lékařů (když se ukáže starý zapouzdřený zdravotní problém) nebo psychoterapeutů (pokud se vynoří téma, které překročí rámec biorelase masážní terapie). Obojí je příležitostí k velkému posunu a léčení, na které má vaše tělo i duše chuť a energii, byť si může žádat vaši kapacitu, vůli a úsilí či podporu zvenčí.
Biodynamická masáž je komplementární terapie, kterou v 50. letech 20. století vyvinula norská psychoterapeutka a fyzioterapeutka Gerda Boyesen. Navázala na práci rakouského lékaře, psychiatra a psychoterapeuta Wilhelma Reicha. Ten se zabýval vztahem těla, mysli a emocí. Během své praxe dospěl k závěru, že tělo během života ukládá a fixuje nezpracované emoce ve svých tkáních v “tkáňové paměti.” Projevem těchto procesů je soubor obran na psychické a fyzické úrovni, kterému říkáme “charakterový pancíř”.
Gerda Boyesen zavedla pojem “tkáňový pancíř” (paměťová stopa na nepříjemný zážitek může být uložena ve všech tkáních těla). Tato terapeutka rozvinula systém ošetření těla, kterému dnes říkáme Biodynamická masáž.
Může být prováděna na různých částech těla a do různé hloubky (kůže, podkoží, fascie, svaly).
Blogový článek o tom, co se děje při biodynamické masáži najdete ZDE.